Używany czy nowy?

Nowy czy używany? To bardzo dobre pytanie!

Sądzimy, że jesteśmy w stanie pomóc Ci znaleźć na nie odpowiedź.

Nowy

imac 2012
Nowy iMac 2012

Kiedy kupisz nowy produkt automatycznie otrzymasz 1 rok gwarancji od Apple. Dostajesz najnowszy model z nowoczesną specyfikacją techniczną. Nie daj się nabrać na sztuczki marketingowe, takie jak 4 razy szybciej, itp. Dla wszystkich, którzy standardowo korzystają ze sprzętów, nie są to zauważalne różnice. Wrócimy do tego trochę dalej, gdy omówimy wydajność. Kolejną oczywistą zaletą jest pewność, że Twój produkt był nieużywany i nikt nie rozlał na nim np. kawy!

Wiele osób, decydując się na nowy sprzęt, rozważa dodatkowo Plan Ochronny firmy Apple. Ta opcja rozszerza gwarancję do trzech lat, a także oferuje wsparcie telefoniczne przez cały czas jej trwania. Jest to coś, co naprawdę polecamy, co również przyczynia się do wyższej wartości odsprzedaży i sprawia, że sam produkt łatwiej sprzedać w przyszłości.

Istotną kwestią do rozważenia przy zakupie nowych sprzętów jest fakt, że Apple lubi rzucać wyzwanie swoim konsumentom i ciągle napędza rozwój produktów. Jest to oczywiście coś bardzo dobrego, ale może doprowadzić do sytuacji, gdzie np. nie będziesz już mógł korzystać z kabli i złączy, które wcześniej posiadał Twój poprzedni sprzęt.

Dobrym przykładem jest tu MacBook Air, który zrewolucjonizował rynek przez usunięcie napędu CD. Albo nowe złącze iPad – Lightning. Gwarantuje ono konsumentowi niewielką różnicę w kształcie produktu – odrobinę smuklejszą linię, ale za to żadne ze starych akcesoriów nie będą już z nim współpracować, co wiąże się z koniecznością dokupienia odpowiednich adapterów…

Wszystko, co nowe, jest kosztowne. Ma wspaniałe nowe funkcje, no i to niesamowite uczucie, które towarzyszy rozpakowywaniu nowego produktu. Zupełnie jak z nowym samochodem – jego cena drastycznie spada, jak tylko wyjedziesz z salonu! Rozpakowanie nowego produktu będzie Cię kosztować około 20% jego wartości! Jeśli kupujesz komputer za 6000 zł, w 10 minut znika 1200 zł! Im droższy produkt, tym większe straty.

Gdy kupujesz produkt firmy Apple, nie jest bez znaczenia, z jakiego źródła będzie on pochodził. Jeśli kupujesz bezpośrednio od firmy Apple, przez ich webshop lub w sieci punktów Apple Premium Reseller, takich jak np. iSpot czy Cortland masz gwarancję, że zawsze kupisz najnowszy produkt. Natomiast zakupy w Media Markt lub Saturn, czy u któregokolwiek z wielu innych sprzedawców, mogą zaowocować tym, że trafi w Twoje ręce sprzęt poprzedniej generacji. Nie będzie to oczywiście zły zakup, a jego cena odzwierciedli fakt, że jest to sprzęt poprzedniej generacji. Niemniej jednak istnieje tak duża wojna cenowa między sprzedawcami elektroniki, że gdy wiesz dokładnie, który model Cię interesuje, możesz poświęcić trochę czasu i kupić go w lepszej cenie.

Używany

Köpa begagnad iMac och iPod?
Zakup używanego iMaca i iPoda?

Kupując używany produkt ważne jest, by móc zaufać osobie, od której go kupujesz. Apple w ostatnich latach wypuścił bardzo mało złych produktów, więc ryzyko nietrafionego zakupu jest relatywnie małe.

Każdy, kto sprzedaje swój produkt Apple robi to z jakiegoś powodu. Może chce kupić nowy, lub przenosi się za granicę i nie potrzebuje dużego komputera. Należy jednak pamiętać, że wiele osób sprzedaje swoje produkty, bo nie działają one poprawnie. Mogą to być naprawdę istotne kwestie, takie jak dysk twardy nie dający oznak życia, lub uszkodzona karta dźwiękowa. Postaraj się sprawdzić dany produkt, tak dokładnie, jak to tylko możliwe. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na takie szczegóły, jak występowanie wilgoci. Przetestuj wszystkie dostępne funkcje. Głośniki, wyjście audio, ekran, bateria, napęd CD, myszkę, klawiaturę. Jeśli kupisz używany produktu w złym stanie, jego naprawa może być droższa niż zakup nowego urządzenia!

W zależności od tego, czy kupujesz używany produkt, który jest relatywnie nowy czy dość stary, istnieją różne rodzaje ryzyka z nim związane. Ogólnie można powiedzieć, że im starszy produkt tym większe ryzyko, że coś nie będzie działać tak, jak powinno. Bateria jest zwykle jedną z takich części, których stan może zależeć zarówno od sposobu użytkowania jak i wieku. Bez względu na to, jak mało bateria była używana, jest bardzo rzadko spotykane by nadal była w dobrym stanie po mniej więcej 3 latach.

Cena używanego produktu powinna odzwierciedlać rozwój kategorii z jakiej pochodzi, co oznacza, że bezpośrednio po otwarciu traci on 20% wartości, a następnie różnica ta pogłębia się proporcjonalnie do wieku. Należy pamiętać, że produkt ma swoich następców i czasem może stracić 15-20%, nawet bez otwierania. Nowy model jest często lepszy niż jego poprzednik, z ostatniego pokoleniu danej serii.

Co jest potrzebne?

Możemy niemal zagwarantować, że nikt z nas nie potrzebuje na co dzień najnowszych produktów. Wielu z nas używa tylko ułamka możliwości komputera. Czy uważasz, że Twój stary komputer zaczyna czuć się zmęczony, nie za wiele można z nim zrobić, że daje coraz więcej argumentów za zakupem nowego sprzętu? W dzisiejszych czasach mamy dwa główne wąskie gardła w naszych sprzętach – wewnętrzna pamięć (RAM) i wydajność dysku twardego. Jeśli obecnie używasz komputera z mniej niż 4 GB, należy rozważyć wprowadzenie większej ilości pamięci. W większości modeli jest to bardzo tanie i zapewnia znaczącą poprawę wydajności. Wcześniej wszystkie dyski twarde uzbrojone były w ruchome ramię, które jak w gramofonie stykało się z wirującą płytą. Nawet, jeśli tarcza mogła kręcić się z różnymi prędkościami, nadal było to poważne ograniczenie dla komputera. Obecnie panuje nowy standard dysków (SSD) w iPad, iPhone i wielu nowszych komputerach. Ich wadą jest to, że są one zdecydowanie bardziej kosztowne, ale ich szybkość działania jest znacznie większa. Nowoczesny Mac z dyskiem SSD jest o wiele szybszy niż ten sam sprzęt działający przy użyciu tradycyjnego dysku twardego.

Dokupienie pamięci i wymiana dysku na SSD może być dobrą alternatywą dla zakupu nowego komputera.

Jeśli jesteś przekonany, że zakup używanego produktu, może być dobrą alternatywą dla nowych sprzętów. Zalecamy kupowanie komputerów z procesorami Intel w wieku maksimum do 3 lat. W przypadku iPadów i iPhonów, kwestia jest bardziej natury estetycznej. iPhone powinien być co najmniej z generacji 3Gs, by nie był zbyt powolny, iPady są jeszcze tak nowe, że urządzenie pierwszej generacji w wielu przypadkach spełni swoje zadanie w zupełności. Najnowsze gry mogą być małym problemem, ale przeglądanie stron www i słuchanie muzyki działa idealnie.

O ile nie masz niestandardowych wymagań, powinieneś być zadowolony z naszych wskazówek. Jeśli masz jednak specjalne oczekiwania, to jesteś najprawdopodobniej na tyle dobrze poinformowany, że znasz się doskonale na wszystkich aspektach wyboru sprzętu.

Jeśli chcesz porównać wydajność produktów, zalecamy Geekbench. Tutaj można zobaczyć, jakie wyniki osiągają poszczególne maszyny, i jak mają się do siebie nawzajem. Różnice między sprzętami mieszczącymi się w okolicy 2000 punktów, są według nas trudno zauważalne przy normalnym użytkowaniu komputera.

Cel mBazaar

mBazaar logo

Jeśli doczytałeś tak daleko, pozostaje jedynie przedstawić cel naszej działalności. Mamy nadzieję i szczerze w to wierzymy, że poprzez zapewnienie profesjonalnej sprzedaży używanych produktów, możemy przyczynić się do wielu dobrych zakupów. Jesteśmy tak pewni naszej oferty, że oferujemy gwarancję na poszczególne produkty. Czytaj więcej na ten temat w odpowiednim rozdziale. Skupując i odsprzedając dalej produkty stawiamy jedynie na to, co naszym zdaniem stanowi najlepszy stosunek jakości do ceny. W sprzętach, które oferujemy znajdziesz prawie wyłącznie min. 4GB pamięci wewnętrznej (RAM). Pamiętaj, że zawsze mogą występować drobne różnice, między na pozór podobnymi produktami.

Jeśli masz pytania na temat danego produktu, nie wahaj się z nami skontaktować i przeczytaj nasz poradnik dla kupujących!