Blog mBazaar

Wiedziałeś, że Twój iPhone to potrafi? 10 ukrytych funkcji iOS 11, które musisz znać

Oficjalna premiera iOS 11 jest tuż za rogiem. Ogólnodostępną wersję beta entuzjaści marki i jej nowinek przewertowali już wzdłuż i wszerz. Dzięki temu przedstawić możemy Ci 10 ciekawych, ukrytych funkcji, jakie oferuje nowy system operacyjny na iPhone.

  1. Centrum sterowania – Podczas oficjalnej prezentacji nowej wersji iOS nie poświęcono tej funkcji zbyt wiele uwagi, nie mniej jednak jest to dość istotna zmiana. Centrum sterowania wygląda teraz zupełnie inaczej, według wielu – znacznie brzydziej. To, co jednak najważniejsze, to możliwość personalizacji i doboru ikon według własnych potrzeb i preferencji. Dzięki wykorzystaniu 3D Touch uzyskują one też zupełnie nowe możliwości.
  1. Możliwość pisania jedną ręką – Drobna rzecz, a jakże istotna. Mimo że w iPhonie nie doczekaliśmy się aż tak zaawansowanego liftingu klawiatury jak w iPadzie, to jednak i tutaj pojawia się nowa funkcjonalność. Wystarczy dotknąć i przytrzymać klawisz emoji i wybrać opcję pisania jedną ręką, aby klawisze skoncentrowały się w prawej lub lewej części ekranu, ułatwiając pisanie za pomocą jedynie kciuka.
  1. Skanowanie kodów QR – W nowej wersji iOS skanowanie kodów QR to bułka z masłem. Wystarczy włączyć aparat, a ten sam rozpozna kod i go zeskanuje. Nie potrzebna jest już więc do tego celu osobna aplikacja. Funkcję można włączać lub wyłączać w menu ustawień aparatu, które będą teraz oddzielone od ustawień dotyczących zdjęć.
  1. Nagrywanie ekranu – Funkcja nagrywania ekranu od teraz wbudowana będzie w każdego iPhone’a. Jest dostępna przez nowe centrum sterowania. Nagrywając własne czynności i wysyłając znajomemu plik, możemy pokazać mu, jak wykonać daną operację na jego iPhonie. Rejestrować możemy także na przykład rozmowy z FaceTime. Zastosowanie tego triku ogranicza właściwie tylko nasza wyobraźnia.
  1. Udostępnianie Wi-Fi – Znak naszych czasów – rodzina czy znajomi wpadają w odwiedziny i od razu pytają o hasło do Wi-Fi. Dzięki nowej funkcji iOS teraz cały proces będzie niezwykle prosty. Jeśli nasz gość zechce podłączyć się do domowej sieci, urządzenie Apple wyświetli powiadomienie. Wystarczy wtedy zaakceptować opcję udostępniania Wi-Fi, a hasło zostanie automatycznie przekazane. Przydatne? A jakże!
  1. Odtwarzanie plików FLAC – Coś, co z pewnością ucieszy wszystkich melomanów i wielbicieli krystalicznego dźwięku. Od teraz iPhone odtworzy pliki FLAC, które charakteryzują się absolutnym brakiem kompresji, a zatem zapewniają najwyższą jakość odsłuchiwanej muzyki.
  1. Zmiany w Live Photos – Animowane zdjęcia od Apple zyskają wiele nowych funkcji. Live Photos będzie można teraz zapętlić albo nadać im różnego rodzaju efekty. To, co chyba jednak najciekawsze, to możliwość wybrania dowolnego kadru z Live Photo i zapisania go jako zwykłe zdjęcie. Dzięki temu łatwo uzyskać ciekawe ujęcia obiektów czy osób znajdujących się w ruchu – od teraz wystarczy pstryknąć Live Photo, po czym wybrać najlepszą klatkę.
  1. Lepsza komunikacja z Siri – Co prawda Siri wciąż nie doczekała się polskojęzycznej wersji, jednak warto wspomnieć o jej ulepszeniach. Od teraz do wirtualnej asystentki można nie tylko mówić, ale też pisać. Apple uruchomiło też funkcję Siri Translate, czyli szybkich tłumaczeń. Na razie jednak gama języków jest bardzo ograniczona.
  1. Automatyczne kasowanie nieużywanych aplikacji – Nowy iOS dbać będzie także o pamięć naszego urządzenia. W ustawieniach znajdziemy opcję automatycznego usuwania nieużywanych aplikacji w razie zapełnienia przestrzeni dyskowej. IPhone zachowa jednak ich dane na wypadek, gdybyśmy zechcieli znowu zacząć ich używać. Kasować lub archiwizować w chmurze można też na przykład stare konwersacje.
  1. Nowy tryb zrzutów ekranu – Teraz wykonywanie i przesyłanie screenshotów będzie dużo wygodniejsze. Za każdym razem, gdy utworzymy zrzut ekranu, w jego lewym dolnym rogu pojawi się miniaturka, którą wystarczy kliknąć, aby przejść do trybu edycji. Tam już swobodnie dokonamy kadrowania, zakreślania i tym podobnych.
Tagged in:,