Blog mBazaar

To koniec pewnej epoki – Apple kończy produkcję iPod Shuffle i iPod Nano

Koncern Apple podjął historyczną decyzję – z linii produkcyjnej wycofano iPod Shuffle i iPod Nano. Te popularne modele odtwarzaczy zrewolucjonizowały rynek gadżetów elektronicznych w pierwszej dekadzie XXI wieku i doczekały się wręcz statusu kultowych.

Powody wycofania tych dwóch sprzętów z rynku są dość oczywiste – w ostatnich latach ich sprzedaż znacząco spadła. Większości klientów Apple do słuchania muzyki służą wielofunkcyjne iPhone’y, a więc dalsza produkcja kompaktowych i budżetowych wersji iPoda zaczęła mijać się z celem już kilka lat temu. Zakończenie ich produkcji i sprzedaży było zapewne kwestią czasu.

Ostatnią wersję iPoda Nano marka Apple wypuściła na rynek w 2012 roku, modele iPod Shuffle nie były zaś unowocześniane od roku 2010. Jedyną aktualizacją, jakiej doczekały się oba iPody było wprowadzenie dwa lata temu nowych wersji kolorystycznych.

W ofercie Apple pozostaje nadal iPod Touch. Producent zwiększył także dwukrotnie pamięć w obu dostępnych wersjach tego urządzenia – z 16 do 32 GB i z 64 do 128 GB. Cena obu wariantów pozostaje taka sama (odpowiednio 199 i 299 dolarów), co stanowi miłą niespodziankę. Próżno liczyć jednak na to, aby zaowocowało to zwiększoną sprzedażą tego urządzenia, które obecnie w zasadzie jest bardziej okrojoną wersją iPhone’a.

Wiernym wielbicielom bardziej „klasycznych” modeli iPoda pozostaje zakup zalegających w magazynach egzemplarzy. Na oficjalnej stronie producenta nie są one już dostępne. Czy będziemy płakać za iPodami? Niekoniecznie. Jednak przyznać trzeba, że wycofanie tych dwóch modeli z rynku może napawać lekką nostalgią.

Tagged in:,