Blog mBazaar

Apple otrzymał licencję na testowanie technologii 5G

Firma Apple dołączyła niedawno do innych gigantów komunikacyjnych i będzie testować technologię bezprzewodową 5G, opartą na falach o długości milimetra. Zezwolenie na eksperymentalne wykorzystanie tej technologii nowej generacji jest skutkiem złożonego przez Apple wniosku do Federalnej Komisji Łączności (FCC).

Eksperymenty firmy Apple w zakresie sieci 5G – co to oznacza dla użytkowników?

Technologia 5G pozwala na uzyskanie zwiększonej przepustowości i prędkości łącza. Apple prowadzić będzie trwające 12 miesięcy testy w pobliżu swoich biur w Kalifornii. Dotyczyć one będą dwóch częstotliwości – 28 i 39 GHz. Firma przypuszczalnie rozpoczyna tym samym prace dotyczące zastosowania technologii 5G w przyszłych modelach iPhone’a.

Jak powszechnie wiadomo, firma Apple nie produkuje stosowanych w swoich urządzeniach modemów, współpracując w tym zakresie z marką Qualcomm. Pojawiają się jednakże głosy, jakoby Apple miało zmienić dostawcę podzespołów komunikacyjnych do iPhone’ów. Mało prawdopodobne jednak, by technologiczny gigant sam zaczął produkować moduły odpowiadające za łączność sieciową. Najprawdopodobniej nie to więc jest powodem rozpoczęcia testów technologii 5G.

Szeroko zakrojone testy sieci 5G w Stanach Zjednoczonych

Apple nie jest pierwszym koncernem, który uzyskał pozwolenie na eksperymenty z falami milimetrowymi. Intensywne badania nad 5G prowadzą amerykańscy operatorzy sieci komórkowych, tacy jak Sprint, Verizon i AT&T oraz inni najwięksi gracze na rynku technologicznym, między innymi Google, Facebook i Samsung.

Nie ma jednak co liczyć na to, że nowa technologia zawita w naszych urządzeniach w tym lub przyszłym roku. Sprint ambitnie zakłada wprowadzenie sieci 5G do swojej oferty w 2019 roku, podczas gdy T-Mobile celuje w rok 2020. Inni operatorzy nie zdradzają jeszcze konkretnych planów co do czasu wdrożenia tej technologii. Ciekawostką jest, iż Apple swoje testy zamierza oprzeć na wyższych częstotliwościach i mniejszej długości fal niż konkurencja. Co to oznacza? Możemy jedynie zgadywać.

Jakie możliwości daje technologia 5G?

Z racji tego, że ta łączność bezprzewodowa nowej generacji na razie dopiero poddawana jest intensywnym badaniom i testom, trudno określić jej pełne spektrum możliwości. To, co jest pewne, to znacznie szybsza transmisja danych w technologii 5G w porównaniu z 4G. Firmy telekomunikacyjne i technologiczne jednak póki co zmagają się z ograniczeniami tego typu sieci – dotyczą one zasięgu ich działania. Milimetrowe fale działają na razie jedynie na niewielkich obszarach i mają problem między innymi w przenikaniu przez ściany i inne obiekty, co na razie jest zaporą ograniczającą wprowadzenie tej właśnie technologii w codziennym życiu.

Potencjalnie technologia 5G może otworzyć przed rynkiem teleinformatycznym ogromne możliwości, na przykład w zakresie rozszerzonej rzeczywistości, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem włodarzy marki Apple. Co jeszcze da nam superszybkie łącze o wysokiej przepustowości? Przekonamy się zapewne za kilka lat.

Tagged in: