Blog mBazaar

Apple ogłasza wyniki finansowe za drugi kwartał 2017 roku

Obecny okres jest dla marki Apple bardzo gorący. Zbliża się 10. rocznica wprowadzenia na rynek prawdziwej rewolucji, czyli iPhone’a, a wraz z nią premiera nowych modeli tego urządzenia, w tym najbardziej oczekiwanego iPhone 8. Firma zaprezentowała ostatnio wyniki finansowe za drugi kalendarzowy kwartał 2017 roku. Mogą napawać optymizmem.

Rewelacyjne wyniki Apple i przełamanie złej passy iPada

Wyniki finansowe giganta technologicznego po raz kolejny przekroczyły prognozy analityków. Przychody firmy wyniosły 45,4 miliardów dolarów, a zysk netto 8,7 mld. To zauważalny wzrost w stosunku do zeszłego roku, kiedy za ten sam kwartał kwoty te wyniosły odpowiednio 42,4 i 7,7 mld dol.

Większość tych liczb generuje, jak zwykle, sprzedaż iPhone’ów – w ostatnim kwartale sprzedano ponad 41 milionów tych urządzeń, co również stanowi wzrost w porównaniu z tym samym okresem rok temu. Nieznaczny wzrost odnotowała sprzedaż maców, a największą niespodzianką jest wzrost sprzedaży iPada. Jest to zaskoczenie tym bardziej dlatego, że sprzedaż tabletów Apple od 13 kwartałów sukcesywnie spadała. Najnowszy wynik jest o 15% wyższy od tego zarejestrowanego w tym samym kwartale 2016 roku i aż o 28% wyższy od sprzedaży w pierwszym kwartale kalendarzowym roku bieżącego. Firma utrzymała również tendencję wzrostową w segmencie sprzedaży usług. Dział ten osiągnął rekordowe przychody, co z pewnością napawa Tima Cooka dumą.

Rekordowa wycena spółki

Nie dziwi fakt, że natychmiast po ogłoszeniu wyników finansowych firmy Apple kurs jej akcji poszybował w górę, przekraczając w pewnym momencie 159 dolarów. Nawet po delikatnym spadku przy zamknięciu sesji wycena korporacji osiągnęła zawrotną sumę 775 mld dol., czyniąc z Apple najdroższą spółkę giełdową świata. Tim Cook ogłosił także, że dywidenda wypłacana w drugiej połowie sierpnia wyniesie 0,63 dolara za akcję.

Apple swoimi wynikami finansowymi udowadnia, że jest liderem w zakresie technologicznych innowacji, a Tim Cook dowodzi, że jest odpowiednim człowiekiem na odpowiednim miejscu. Przy obecnych tendencjach jest możliwe, że w ciągu kolejnych kilku lat stanie się ona pierwszą spółką giełdową wartą ponad bilion dolarów.